Nytt fly med 47 tonn nødhjelp til Venezuela

Tusenvis av barn og familier er berørt av katastrofen. Flylasten inneholder blant annet medisinsk utstyr til fødende, nyfødtpakker, vannrensetabletter, telt for å etablere trygge oppholdssteder for barn, rullestoler samt leke- og læringsmateriell til barna.

Utstyret er hentet fra UNICEFs globale forsynings- og logistikksenter i København, der EU også har et beredskapslager.

- Behovet er akutt

– Dette utstyret kunne ikke kommet på et mer kritisk tidspunkt for barna her i Venezuela, sier UNICEFs regiondirektør for Latin-Amerika og Karibia, Roberto Benes.

– Familier har et akutt behov for rent vann og tilgang til helsehjelp. Mange sover utendørs av frykt for flere etterskjelv. Disse forsyningene vil hjelpe oss med å nå barn og familier med det de trenger mest akkurat nå: medisinsk hjelp, rent vann og trygge oppholdssteder, sier han.

– Men behovene på bakken er langt større enn dette og vi trenger vedvarende støtte for å kunne trappe opp innsatsen.

Du kan støtte barna i Venezuela her eller ved å vippse til 2134.

680.000 barn trenger hjelp

Det anslås at rundt 680.000 barn har behov for humanitær hjelp i de seks delstatene som er rammet av jordskjelvene.

Skjelvene var de kraftigste på over hundre år i landet. Det registrert mer enn 600 etterskjelv, og fortsatt kommer det flere.

Sammen med nødhjelpslasten som ankom fra UNICEFs regionale lager i Panama 28. juni, vil UNICEF kunne bistå mer enn 100.000 barn og familier i løpet av en tremånedersperiode.

UNICEF fortsetter å samarbeide med nasjonale myndigheter, FN-landteamet og humanitære partnere for å kartlegge behov og styrke innsatsen innen barnebeskyttelse, helse, ernæring og vann-, sanitær- og hygienetiltak (WASH).

UNICEF anslår at det trengs 52 millioner dollar for å håndtere jordskjelvkrisen.

Du kan støtte barna i Venezuela her eller ved å vippse til 2134.

Publisert av Anne Nilsen