Årets gavebevis fra UNICEF

I sommer ba vi barn om å tegne sin versjon av artikkel 31 i Barnekonvensjonen: Barns rett til lek. Resultatet ble mange flotte tegninger, og valget ble derfor ikke lett. Til slutt var det Johanna på 10 år fra Vinstra sin tegning som ble valgt til å pryde årets julekort fra UNICEF.

Johannas tegning

– Jeg tenkte at tegningen måtte handle om lek, men at det ikke skulle være så julete. Det kunne bare være vinter, for det er jo ikke alle som feirer jul. Dette julekortet skulle ikke bare være for kristne, det skal handle om at barn har rett til lek, uansett hva de tror på og uansett hvor i verden de kommer fra, forteller Johanna.

– Jeg tenkte også at alle måtte ha ulik hudfarge, for å vise at det finnes ikke bare folk med en hudfarge. Det finnes folk med mange ulike – og det hadde vært rart om vi alle hadde hatt lik farge. Vi har jo faktisk ulik hudfarge avhengig av hvor vi bor. Bor man i Afrika har man jo mørkere hudfarge for å beskytte mot sola, visste du det?

Når du kjøper en Verdensgave fra vår nettbutikk kan du i år velge å få tilsendt et kort i posten med tegningen til Johanna, som du kan gi til noen du er glad i. 

At tegningen hennes kommer til å hjelpe barn over hele verden, gjør Johanna ekstra stolt og glad.

– Det føles fint å kunne hjelpe barn sånn at de kan få det bedre. Det er veldig dumt at ikke alle barn har det bra. Alle barn burde ha det bra, mener hun.

Johanna er spesielt opptatt av at alle barn i alle land skal ha det bra. For at alle rundt henne skal ha det bra og være glade, spør hun ofte om de vil være med å leke. Hun elsker å leke ute om vinteren, bade, leke med dukker og gjøre kreative ting som å tegne og perle smykker.

– Når jeg leker, har jeg det veldig bra. Hvis jeg ikke kunne leke, da vet jeg ikke hva jeg skulle ha gjort!

Faktisk er det slik at alle barn har rett til å leke. Ifølge FNs barnekonvensjon har alle barn rett til hvile, fritid og lek. Det er ikke en luksus, men en menneskerett – like viktig som utdanning og beskyttelse.

Gjennom lek utvikler barn språk, kreativitet og sosiale ferdigheter. Lek styrker psykisk helse, bygger vennskap og gir barn en følelse av trygghet og håp – særlig i vanskelige livssituasjoner.

Her kan du kjøpe Verdensgaver og få Johanna sitt gavekort.

Det skal handle om at barn har rett til lek, uansett hva de tror på og uansett hvor i verden de kommer fra.

Johanna, 10 år

Et annerledes julekort

Når du kjøper en Verdensgave fra vår nettbutikk kan du velge å få med et fysisk gavebevis som du kan gi til noen du er glad i. Gavene er fine alene, men noen bruker dem også som et ekstra fint julekort, eller som til-og-fra-lapper på andre julegaver.

Når du kjøper en Verdensgave fra nettbutikken vår kan du velge å motta et fysisk gavebevis. I år er forsiden tegnet av Johanna på 10 år.

Gi en julegave som redder liv