Skolestart gir håp for barna i Gaza

Men skolestarten er langt fra slik en skolehverdag burde være. Nesten 98 prosent av skolebygningene er skadet eller ødelagt. Likevel representerer dette et viktig øyeblikk av håp.

– For mange handler dette om langt mer enn å komme tilbake til skolearbeidet. Det er en mulighet til igjen å kunne lese og skrive, møte lærere og klassekamerater og få tilbake en følelse av normalitet, sier generalsekretær Maria Greenberg Bergheim i UNICEF Norge.

Du kan støtte vårt arbeid for barna i Gaza her.

Skolejente Gaza
Mariam (8) er glad for å komme tilbake til skolen for å lære. Hun forteller om den første skoledagen da barna stod på rekke og fikk sjokolade, malte hendene og endelig kunne leke sammen igjen. UNICEF/UN0927763

Skolen gir barna trygge rammer

Mer enn 500.000 barn deltar nå i undervisning ved midlertidige læringssentre rundt om på Gazastripen. UNICEF støtter direkte over 335.000 barn gjennom 203 slike læringssentre.

Av de om lag 700.000 barna i skolealder anslås det at rundt 200.000 fortsatt ikke har tilgang til noen form for organisert undervisning.

Til tross for den utryggheten som hele tiden preget livene til barn og familier på Gaza, gir skolen barna en etterlengtet hverdag med rutiner og stabilitet.

– Skolen er ikke bare et sted for læring, men også en arena der barn kan være sosial og oppleve glede gjennom organiserte aktiviteter. For barn som har levd med så mye frykt, vold og usikkerhet, er skolegang avgjørende rolle for deres psykiske helse og trivsel, sier Bergheim.

Gruppe jenter Gaza
Skolen er ikke bare et sted for læring, men også en arena der barna i Gaza kan være sosiale og oppleve glede gjennom organiserte aktiviteter. UNICEF/UN0927752

«School-in-a-Box»

I februar 2026 fikk UNICEF fraktet inn aktivitets- og skolemateriell til Gazastripen. Dette var blant annet «School-in-a-Box»-pakker og utstyr til lek og læring for de yngre barna. Nå får mer enn 460.000 barn glede av dette utstyret.

UNICEF ber partene i konflikten om å sikre at elever, lærere og hjelpearbeidere får bevege seg trygt og at skolemateriell, drivstoff og annet nødvendig utstyr kommer inn regelmessig og etter planen.

– For hvert barn betyr muligheten til å lære et viktig skritt på veien mot håp, bedring og en bedre framtid, sier Bergheim.

Du kan støtte vårt arbeid for barna i Gaza her.

Oppstilte skolebarn Gaza
Barna på Gaza uttrykker stor glede over å kunne lære, få nye venner og komme tilbake til undervisningen etter lang tid uten fysisk skole. UNICEF/UN0927744


Publisert av Anne Nilsen