Sudan: Akutt behov for humanitær hjelp
BEDRIFT? For faktura, se skjema på denne siden.
Slik kan du også hjelpe barna:
- Start din egen innsamling på Spleis.
- Kjøp en gave fra Verdensgavebutikken til noen du er glad i, som også vil gjøre en forskjell for barna.
Sudan står i verdens største flyktningkrise for barn, med over 10 millioner internt fordrevne og 15,3 millioner barn som trenger hjelp. Totalt er over 30 millioner mennesker rammet av krisen – nesten seks ganger Norges befolkning.
Hundretusener bor i overfylte leirer ved grensene, ofte under svært vanskelige forhold. Tsjad, Egypt og Sør-Sudan har tatt imot flest flyktninger.
Volden øker, og tusenvis av barn som allerede har vært fanget i over 500 dager er nå enda mer utsatt. Spesielt er 130.000 barn i Al Fasher i Nord-Darfur i stor fare.
Barna lever midt i kraftige angrep og mangler mat, rent vann og medisiner. Det er rapporter om bortføringer, drap, skader og seksuell vold. Sult og sykdommer sprer seg.
UNICEF er til stede med livreddende hjelp, men finansieringsgapet er stort og behovet for støtte er akutt.
Din støtte til UNICEF hjelper barna i Sudan!
Ved å gi en engangsdonasjon i skjemaet ovenfor støtter du vårt nødfond, og sikrer at vi kan reagere raskt med nødhjelp til barn. Velger du å bli fast giver med månedlig støtte vil du være en viktig bidragsyter i å sikre at vi i UNICEF kan drive langsiktig planlegging og forebyggende arbeid i over 190 land verden over. Takk for din støtte!
Dette gjør UNICEF:
Med ditt bidrag har vi så langt i 2025 blant annet:

Gitt 10,7 millioner mennesker tilgang til trygt drikkevann.

Behandlet over 320.000 barn for alvorlig underernæring.

Undersøkt 4,7 millioner barn for underernæring.

Vaksinert over 620.000 barn mot meslinger.

Nådd over 1,4 millioner barn med undervisning og læringsstøtte.

Nådd 2,3 millioner barn og omsorgspersoner med psykososial støtte

Hvorfor er det krig i Sudan?
I april 2023 brøt det ut krig mellom Sudans hær og RFS-militsen. Konflikten startet i hovedstaden Khartoum og spredte seg raskt til Darfur og resten av landet.
Millioner av barn og familier har blitt tvunget på flukt, og behovet for humanitær hjelp har økt dramatisk – fra 15,8 millioner i 2023 til over 30 millioner i 2025.
Før krigen var det håp om fred, men i dag preges landet av vold, sult og sykdom.
Situasjonen i Sudan akkurat nå:
- Siden 26. oktober 2025 har det vært harde kamper i Al Fasher i Nord-Darfur. Situasjonen er svært ustabil og farlig.
- Før kampene startet var rundt 260.000 mennesker – halvparten barn – fanget i byen uten tilgang til nok mat, vann eller medisiner.
- Etter over 500 dager med beleiring er situasjonen nå enda verre. 36.000 mennesker er blitt tvunget på flukt. Rundt 130.000 barn er fanget midt i kampene.
- Det er mangel på rent vann – bare halvparten av det som trengs er tilgjengelig.
- Folk mangler såpe, toaletter og kunnskap om hygiene. Det er utbrudd av kolera, difteri, meslinger og denguefeber.
- Markedene har kollapset, og det er nesten tomt for mat, drivstoff og medisiner.
- 1,4 millioner barn bor i områder med sult eller på randen av sult. Tusenvis vil dø uten rask behandling.
- Det meldes om bortføringer, drap, skader og seksuell vold mot barn. Hjelpearbeidere har også blitt arrestert eller drept.
- 14 millioner barn står uten skolegang – 4 av 5 barn i Sudan.
Hvordan hjelpe barna i Sudan?
I enhver krig er det barna som lider mest. Med din støtte kan vi sende livsviktig hjelp til barna som nå rammes. Du kan støtte ved å:
- Benytte skjemaet øverst på siden.
- Starte din egen innsamling på Spleis.
- For bedrifter som ønsker faktura, send en e-post til [email protected].
UNICEF støtter alle barn i nødsituasjoner – uansett hvor de er i verden.
Sist oppdatert: 30. oktober 2025
Siste nytt
Skolemateriell blir nektet til Gaza
Oppfyller ikke barns lovpålagte tjenester
