Sudan: Akutt behov for humanitær hjelp

BEDRIFT? For faktura, se skjema på denne siden.

Slik kan du også hjelpe barna:

Siden konflikten brøt ut har UNICEF gitt livsviktig hjelp til millioner av barn i Sudan – alt fra helsehjelp og behandling mot underernæring til trygt drikkevann, utdanning og beskyttelse i områder rammet av ekstrem vold og gjentatte fordrivelser.

Men nesten tre år etter at krigen startet, lever fortsatt millioner av barn i en hverdag preget av sult, sykdom, vold og usikkerhet. Over 15 millioner barn trenger humanitær hjelp, og behovene vokser for hver måned.

Vi er på plass for barna i Sudan.

Sammen med deg kan vi hjelpe flere. Tusen takk for at du står sammen med oss!

Din støtte til UNICEF hjelper barna i Sudan!

Ved å gi en engangsdonasjon i skjemaet ovenfor støtter du vårt arbeid for barn i Sudan. Velger du å bli fast giver med månedlig støtte vil du være en viktig bidragsyter i å sikre at vi i UNICEF kan drive langsiktig planlegging og forebyggende arbeid i over 190 land verden over. Takk for din støtte!

Ikon for vann.

Gir tilgang til trygt drikkevann.

helse. IKON

Behandler barn for alvorlig underernæring.

Vaksinerer barn mot meslinger.

Ikon for utdanning

Når barn med undervisning og læringsstøtte.

Dette gjør vi for barna i Sudan

Tall fra 1. januar til 31. desember 2025

  • Gitt 14,7 millioner mennesker tilgang til rent vann.
  • Mer enn 612.000 barn under 5 år har fått behandling for alvorlig underernæring i 2025.
  • 4,5 millioner kvinner og barn har fått helsehjelp.
  • 3,3 millioner barn og deres familier har fått støtte og mental helsehjelp.
  • 1,3 millioner barn har fått vaksiner mot meslinger.
  • 3,2 millioner barn har fått tilgang til formelle og uformelle læringsaktiviteter.

Bli fast giver i verdens største hjelpeorganisasjon for barn.

Mor gir datter på 7 måneder nødmat i Sudan
Oktober 2025: En mor gir sitt syv måneder gamle barn RUTF, nødmat, på en primærhelseklinikk i Atbara i Sudan. Barnet behandles for underernæring gjennom UNICEFs ernæringsprogram, som styrker lokale helsetjenester og gir tilgang til grunnleggende medisiner og vaksiner. ©UNICEF/UNI886247/Dawod

Situasjonen i Sudan akkurat nå

Sudan står i verdens største flyktningkrise for barn, med ni millioner interne flyktninger og 17,3 millioner barn som trenger hjelp.

I de første tre månedene av 2026 er minst 245 barn drept eller lemlestet – dette er en økning på 50 prosent sammenlignet med samme periode i 2025. De fleste skadene skyldes droneangrep.

Millioner av barn er drevet på flukt, sult og underernæring sprer seg, og nær halvparten av skolene kan ikke lenger brukes til undervisning.

Les vår siste nettsak om Sudan.

En gutt sitter på en feltseng og gjør hjemmelekser, Sudan
Oktober 2025: Azuz (13) gjør lekser i hjemmet sitt som ligger på et samlingssted for internt fordrevne flyktninger. ©UNICEF/UNI889555/Dawod

Hvordan hjelpe barna i Sudan?

I enhver krig er det barna som lider mest. Med din støtte kan vi sende livsviktig hjelp til barna. Du kan støtte ved å:

UNICEF støtter alle barn i nødsituasjoner – uansett hvor de er i verden.

Siste nytt

Barna i Sudan: Konstant kamp for å overleve
Alvorlig jente Sudan

Barna i Sudan: Konstant kamp for å overleve

Les mer
Renate Reinsve er ny UNICEF-ambassadør
Renate Reinsve skuespiller og UNICEF-ambassadør

Renate Reinsve er ny UNICEF-ambassadør

Les mer
Konflikten i Midtøsten rammer millioner av barn
Lastebil med nødhjelp fra UNICEF kjører inn i Libanon

Konflikten i Midtøsten rammer millioner av barn

Les mer

Sist oppdatert: 27. februar 2026